Dubai Konsolosluğu Hakkımızda

Dubai Konsolosluğu

Diğer konsolosluklarda olduğu gibi Dubai yani Birleşik Arap Emirlikleri konsolosluğu da temsil ettiği ülkesi adına; ülkenin ticari, sınai (sanayi), vatandaşlık ve vize gibi işlemlerini yerine getirmekle yükümlüdür. Türkiye’de Dubai’yi temsil eden iki kurum vardır: Dubai Ankara Büyükelçiliği ve Dubai İstanbul Başkonsolosluğu’dur.  

Dubai yani Birleşik Arap Emirliklerine seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarında, umuma mahsus yani bordo renkli pasaportu olanlar Birleşik Arap Emirlikleri vizesi almak zorundadır.  Ancak hususi pasaport (yeşil renkli, vizesiz iriş izni sağlayan), hizmet pasaportu (gri renkli, sadece görev süresince seyahat edebilen), diplomatik pasaport (siyah veya kırmızı renkli, devlet görevlilerine ve ailelerine verilen) adlı pasaportlara sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vizeden 90 gün sınır süresi ile muaf tutulmaktadır.  

Dubai vizesinde online Dubai vize başvuru formu için Birleşik Arap Emirlikleri web sitesine girerek başvuruda bulunabilirsiniz. Dubai vize başvurunuzun reddedilmemesi için sizden istenen evrakları eksiksiz ve özenli bir şekilde iletmeniz gerekir. Vizeler ticari, turistik, kültürel ve ziyaret olarak farklılık gösterir. Ancak herkesten vize başvuru formu, Emirates rezervasyon numarası ve fotokopisi, renkli çıktı hâlinde pasaport fotokopisi, isme kayıtlı olan telefon numarası, 2 adet fotoğraf istenir. Ayrıca vize başvurularının geri iadesi kesinlikle yoktur. Dubai vizeleri hemen hemen 48 ile 72 saat arasında sonuçlanır ve size mail iletilir. Onaylanan Dubai vizeleri 58 gün kadar geçerli sayılır. 58 gün içerisinde Dubai sınırları içerisine girilmezse vize iptal edilir. 58 gün içerisinde Dubai sınırları içerisinde bulunursanız eğer kalmanız için size 29 gün süre kadar hak tanınır. 29. Gün geldiğinde ülkeden çıkmanız istenir. Eğer ki ülke istenilen zamanda terk edilmezse hem vizede sorun yaşanabilir hem de 3000 dolar kadar bir ceza parası ödeme durumunda kalırsınız. 

Dubai ve vize fiyatları diğer vizelerde olduğu gibi gidiş amacına göre biçimlenmemektedir. 30 günlük tek girişli vize fiyatı 124 USD, 90 günlük tel girişli vize fiyatı 467 USD, 30 günlük çok girişli vize fiyatı 393 USD, 90 günlük çok girişli vize fiyatı 716 USD’dır.  

Dubai Konsolosluğu Nerede Var?

Dubai’ye yani Birleşik Arap Emirlikleri’ne seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus Pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları seyahat öncesinde seyahat amaçlarına göre vize almalıdır. Diplomatik Pasaport, Hususi Pasaport ve Hizmet Pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise 90 güne kadar olan Dubai seyahatlerinde vize uygulamasından muaf tutulmaktadır. Vize başvurularının kabulü ve değerlendirme yetkisi Dubai Konsolosluğu’na aittir.

Türkiye’de iki adet Dubai temsilciliği vardır. Bunlardan birisi Ankara’da bulunan Dubai Ankara Büyükelçiliği’dir. Diğer temsilcilik ise İstanbul’da bulunan Dubai İstanbul Başkonsolosluğu’dur. Birleşik Arap Emirlikleri vizesi işlemleri Dubai Konsolosluğu tarafından yürütülmektedir. Dubai Ankara Büyükelçiliği ve Dubai İstanbul Başkonsolosluğu Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında yeni işbirlikleri ortaya çıkarmayı ve mevcut işbirliklerini geliştirmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca görev bölgelerinde bulunan Birleşik Arap Emirlikleri halkına konsolosluk hizmeti ve vergi işleri hizmeti vermektedir. Aynı zamanda kendi halkına eğitim, hukuk, sağlık alanında destek olmaktadır.

Dubai Ankara Büyükelçiliği ve Dubai İstanbul Başkonsolosluğu çalışma saatleri hafta içi saat 09.00- 16.00 saatleri arasında çalışmaktadır. Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye Cumhuriyeti resmi tatillerinde hizmet vermemektedir.

Dubai Konsoloslukları Hakkında

Türkiye’de Dubai Konsolosluğu bağlı olan 2 tane temsilcilik bulunmaktadır.
Birleşik Arap Emirliği’ni hem hükûmet hem de ilgili kuruluş düzeyinde temsil eden Birleşik Arap Emirliği Ankara Büyükelçiliği, Türkiye’de yaşamı sürdüren Arap Emirliği vatandaşının her türlü hak ve menfaatini de korumaktadır. Dubai Konsolosluğu kapsamında Birleşik Arap Emirliği ve Türkiye arasında ekonomik, ticari, kültürel ilişkisinin sağlıklı ilerlemesi için çalışmakta.
Dubai yani Birleşik Arap Emirliği’ne seyahat etme isteyen umuma mahsus pasaport bulunan Türkiye Cumhuriyet vatandaşının Birleşik Arap Emirliği vizesi alması gerekmektedir. Diplomatik, husus ve hizmet pasaportuna sahip ise 3 aya kadar olan Dubai seyahatinde vize muafiyet uygulanmaktadır. Vize değerlendirme ve sonuçları Dubai Konsolosluğu tarafından yapılmakta. Ayrıca Birleşik Arap Emirliği vatandaşının evlilik, boşanma, pasaport yenilemesi, vatandaşlık ve diğer türlü konsolosluk hizmetini yürütmektedir.
Dubai İstanbul Başkonsolosluğu, Dubai Konsolosluğu resmi temsilci olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ile beraber Türkiye’de ikamet eden ülke vatandaşına Dubai vizesi işlemi konusunda yardımcı olmaktadır. Birleşik Arap Emirliği’ni Türkiye’de resmi olarak temsili eden kurumdur.

TOP İzmir Web Tasarım