Dubai Hakkında Genel Bilgiler

Dubai aslında 7 Birleşik Arap Emirlikleri arasında bulunan emirliklerden birisidir. Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai ismi ile anılmasının nedeni ülkedeki en gelişmiş emirliğin Dubai olmasıdır. Birleşik Arap Emirlikleri’ne seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları burada hangi lezzetleri tadacağını, nereleri gezeceğini ve buradan ne satın alacağını bilememektedir. Aşağıda Dubai’ye seyahat ettiğiniz zaman neler yapabileceğiniz yazmaktadır.

Dubai birçok kültüre ev sahipliği yapmaktadır. Bundan dolayı yemek kültürü de gelişmiştir. Birleşik Arap Emirlikleri’nin en ünlü yemeklerinden birisi Assida tatlısıdır. Diğer bir yiyecek ise ülkede genelde kahvaltılık olarak yenen Balaleet bulunmaktadır. Ülkede genel olarak tüketilen içecek ise safranlı çaydır. Diğer yemekler ise falafel, foul mudammas, umm ali, harees, humus gibi yemektelerdir.

Ülkede gezilecek yerlerin başında Burç Halife gelmektedir. Diğer yerler ise sırası ile Büyük Şeyh Zayed Cami, Dubai Çeşmesi, Al Montazah Parks, Jebel Jais Dağı, Jebel Hafeet Dağı, gibi yerlerdir. Ayrıca ülkede vahşi yaşamı gözlemleyebileceğiniz birçok yer bulunmaktadır.

Birleşik Arap Emirlikleri’nde en çok satılan ürünlerin başında hazır giyim ürünler gelmektedir. Ayrıca ülkede kişisel bakım ve güzellik ürünleri, elektronik ürünler, mücevherler ve halılar en çok satılan ürünlerin başında gelmektedir.

Dubai Vizesi ile ilgili bilgi almak için bizi arayın.

Dubai Hakkında İlginç Bilgiler

Dünya’nın en yüksek binası olan Burj Khalifa, 85 km görülüyor. 828 metre, 164 kat, yapımı çalışan 12.000, saniyede 10 metre çıkan asansör, günlük su tüketim yaklaşık 946.000 litre. Tasarımı çöl çiçeği olan Hymenocallis’i andıran binada ayrıca dünyanın en yüksek camisi, en yüksek restoran, en yüksek gece kulüp bulunuyor. Burj Khalifa’da 80.kat ve sonrası yaşayan insan güneşi daha uzun süre gördüğü için Ramazan ayında orucunu daha geç açıyor.
Dünya’nın en büyük yapısı Burj Khalifa’nın yapımı 1.5 milyar dolar harcanmış. Bina camı silecek ve sabunlu su ile siliniyor, tüm camın silinmesi yaklaşık 90 gün sürüyor.
Kışın kendini iyice hissettirdiği bu ayda kazaktan, monttan, bottan bıkanlar için en iyi seyahat alternatifinden biri dünyadaki en çok bünyesinde bulunduran Dubai… İstanbul 4.5 saatlik uçuş mesafesi sıcak, egzotik ve alışveriş imkânı olan seyahat noktası olan Dubai; yüksek binası, lüks ihtişamı, sıcak iklim ve en’leri ile gezilesi, görülesi, yaşanası şehir. Dubai’de yaşayanın %85‘i yabancı. Yerli toplam nüfusun yalnızca %15’ini oluşturuyor. Hindistan ve Pakistanlı nüfusu fazlalıktır.

Dubai'nin Özelliği Nedir?

Dünya gezegeni üzerinde birbirinden farklı yapısal özellikleri olan yerleşim yerleri bulunuyor. Bunların her birinin kendisine özelliği yer alıyor. Bunlar içinde en çok merak edilen yerler arasında Dubai geliyor. Son derece popülerliği artan yer hakkında ülkeye gitmeyenler acaba Dubai'nin özelliği nedir diye çevrelerine sorup, araştırma yapıyorlar. Biz de bu yazıda insanların bu çok merak ettiği giderek çok daha ünü yayılan yer hakkında bilgi vereceğiz. Öncelikle şunu ifade etmek gerekir ki Dubai Birleşik Arap Emirliklerinde yer almaktadır. Arap Yarımadasında bulunur. Birleşik Arap Emirliğinin 7 emirliğinden bir tanesi olup ülkenin yönetim biçimi Dubai’nin özellikleri içinde yer alan emirlik yönetim biçimidir. Monarşi sistemi mevcuttur. Ülkenin toplam nüfusu yaklaşık 3 milyon civarındadır. Yüzölçümü de küçük sayılabilecek bir boyuttadır. Yine en büyük özelliklerinden bir tanesi sürekli gelişim ve değişim göstermesidir. İlerleme ve dönüşüm emirlikte asla hız kesmeden yoluna devam eder.

Dubai'nin Özelliği Nedir?

Dubai'nin özelliği nedir sorusuna verilebilecek olan en temel yanıtlardan bir tanesi ülkenin son derece zengin olduğudur. İşin özünde çok değil bundan bir yirmibeş yıl önce sıradan bir balıkçı ülkesi iken ülkenin topraklarında bulunan petrol ülkenin çehresini bir anda değiştirmiş durumdadır. Ülkede petrol bulunduğu andan itibaren zenginlik ve gösterişin tam anlamı ile ikonik bir ülkesi olmuştur. Arap şeyhlerinin altınla kaplı ultra lüks  tekneleri, banyoları olduğu bilinen en temel özellikleri arasındadır. Yine palmiye ağacı görüntüsünde olan dünyanın ilk yedi yıldızlı olan otelidir. Dubai ile tam anlamı ile özdeşleşmiş durumdadır. Dubai dünyada değişime ve dönüşüme örnek gösterilecek en önemli ülkedir. Altınları ülkenin son derece meşhurdur. Altından yapılan giysiler ülkenin en temel özellikleri arasındadır. Yine tamamen bu ülkeye özgü olan Paşminalar vardır. Yabancılara çok iyi maaşlar veren işletmeler vardır. Yine Dubai baharatları ve parfümleri ile de öne çıkan bir ülkedir. Sanayisi giderek gelişme göstermektedir.

Dubai'nin Tarihi Ve Kültürel Özellikleri

 

Son olarak Dubai'nin tarihi ve kültürel özellikleri hakkında bilgi vermek gerekir ise o noktada da şunlar söylenebilir:  Ülkede yaklaşık 200 farklı ülkeden insan yaşar. Bu da bu ülkenin kültürel yapısına doğrudan etki eden bir durumdur. Arap kültürünün tüm karakteristiklerini taşımasına rağmen yine de son derece modern bir yapısı da yok değildir. Kültürel açıdan bakıldığında misafirperverliğin son derece yüksek olduğu bir ülkedir.Ülkede İslam kültürünün de etkileri azımsanmayacak kadar çoktur. Bunun en önemli sebebi ise uzun yıllar İslami geleneklere uygun bir biçimde yaşamış olmalarıdır. Selamlaşma ülke kültürünün vazgeçilmezleri arasındadır. Bir eve misafirliğe gidildiği zaman kahve ikramı yapılır. Kültürel olarak kadınlar selamlaşırken tokalaşmaz ya da öpüşmez. Misafirlerin kendisine gelen ikramları kabul etmemesi hiçbir biçimde hoş karşılanmaz. Ülkede yaşayan Müslümanlar Ramazan ayında oruç tutarlar. Yemek sağ elle yenir. Ortama bir başkası geldiği zaman ayağa kalkılır.

Dubai Vize Randevusu ile ilgili bilgi almak için bizi arayın.

TOP