Dubai Konsolosluk İşlemleri Hakkında

Dubai konsolosluk işlemleri, pek çok farklı işlemi içerir. Örneğin Türk vatandaşlarının konsolosluk sayesinde vize işlemlerini gerçekleştirebilmesi mümkündür. Vizenin temin edilebilmesi için hangi belgelerin alınması ve teslim edilmesi gerektiği, konsolosluklar sayesinde bildirilmektedir. Sonrasında temin edilen belgeler de konsolosluklara teslim edilerek vizenin teslim alınması mümkündür.

Bununla beraber Dubai konsolosluk işlemleri arasında yer alan bir diğer işlem de Dubai vatandaşlarının resmi işlemleridir. Dubai vatandaşları, konsolosluklar sayesinde resmi evraklarını temin edebilir ve resmi işlemlerini tamamlayabilirler. Örneğin evlilik, doğum, boşanma ve benzeri belgeler; konsolosluklar sayesinde Dubai vatandaşları tarafından alınabilir.

Yalnızca vize ya da resmi işlemlerin gerçekleştirilmesini sağlamakla kalmayan Dubai konsoloslukları; aynı zamanda Türkiye ile Dubai arasında bir köprü görevi görmektedir. Dubai’nin de Türkiye’nin birbiri tarafından tanınabilmesini sağlayan konsolosluklar; ticari, sosyal, kültürel, siyasi, ticari ve politik pek çok ilişkinin de gelişebilmesini sağlar. Bu nedenle de konsolosluklar yalnızca vatandaşların resmi işlemlerini gerçekleştirmesine olanak tanımakla kalmaz. Aynı zamanda vatandaşlar arasındaki iletişim ve ilişkinin sağlıklı gelişimini de sağlar.

Dubai Konsolosluk Departmanları

Dubai Konsoloslukları, Türkiye ile Dubai arasında var olan bağları her alanda güçlendirmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti sakinlerine ve Türkiye'de oturma izni bulunan diğer ülke vatandaşlarına alınacak olan vize işlemlerinde yardımcı olmaktadır. Bu hizmetler Dubai Başkonsolosluğu'nun çeşitli birimleri tarafından sağlanmaktadır. Dubai Başkonsolosluğu'nun bazı departmanları ise aşağıda listelenmiştir.

İdari Departman: Dubai Başkonsolosluğu'nun idari departmanı, Başkonsolosluğun idari işlerinden sorumludur. Bütçe tahsisi, konsolosluk bakımı ve personel konularından sorumludur.

Basın Departmanı, Türk-Dubai basın etkileşimlerini düzenlemekten sorumludur. Dubai Başkonsolosluğu birimlerinden biri olan Basın Departmanı da Başkonsolosluk adına basın açıklamaları yapmaktadır.

Kültürel İlişkiler Departmanı: Dubai Başkonsolosluğu'nun birimlerinden biri olan Kültürel İlişkiler Departmanı, Türkiye ile Dubai arasındaki kültürel bağları güçlendirmek ve yeni kültürel iş birlikleri kurmak için çalışıyor.

Konsolosluk İşleri Departmanı: Konsolosluk işleri departmanı, Dubai Başkonsolosluğu içindeki diğer departmandır. Bu departman Dubai vatandaşlarına doğum, evlilik, ölüm, boşanma, kimlik işlemleri, ehliyet işlemleri, pasaport işlemleri ve noter işlemleri gibi çeşitli konularda yardımcı olmaktadır.

Vize Bölümü: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Dubai'ye yapmayı planladıkları seyahat için vize almalarına yardımcı olur.

Ekonomi Bölümü: Dubai Başkonsolosluğu'nun çeşitli bölümleri vardır. Bunlardan biri de Ekonomi Bölümüdür. Bölümün misyonu, Türkiye ile Dubai arasındaki ekonomik ilişkileri geliştirmek ve yönetmektir.

Dubai Konsolosluğu’nda Hangi İşlemler Yapılır?

Türkiye’nin her bir ilinde ikamet etmekte olan Dubai vatandaşları ile diğer ülkelerden gelen yabancı uyruklu kişilerin Konsolosluk ve Başkonsolosluk işlemlerini Türkiye’de ki Dubai Konsolosluklarından yapabilmektedirler. Dubai Konsolosluğu üzerinden yapabileceğiniz bazı işlemler ise şunlardır:

Evlilik İşlemleri: Türkiye’de yaşayan Dubai vatandaşları, evlilik kararlarını verirken yardım almak amacıyla Dubai Konsolosluğu’na başvuruda bulunabilirler. Dubai Konsolosluğu, Türkiye’de yaşamakta olan Dubaili bireylere, evlilik ile ilgili evraklar, aile cüzdanları ya da evlenme ehliyet belgesi başvurusu gibi pek çok durumda yardımcı olmaktadır.

Pasaport İşlemleri: Dubai Konsoloslukları, Türkiye’de yaşamakta olan Dubai vatandaşlarının Pasaport Başvurusu, harçları ve pasaport ile ilgili gerekli olan bütün belgelere dair size tam bilgi sağlayabilir.

Nüfus işlemleri: Türkiye’de yaşamakta olan Dubai vatandaşları, adres beyanlarında gerekli olan başvuruları yapabilmek, Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı başvurusunda veya boşanma sonucunun Konsolosluk tarafından kabul edilmesi gibi konularda yardım alabilmektedirler.

Doğum işlemleri: Türkiye’de yasal olarak ikamet eden Dubai vatandaşları, çocukları varsa doğum ihbarı, kayıt ve evrak gibi konularda Dubai Konsolosluğu’ndan bu konularda yardım talep edebilirler.

Adli İşlemler: Türkiye’de ki Dubai vatandaşları, oluşabilecek herhangi bir yasal zorluk durumunda atılabilecek en iyi yolun ne olduğu konusunda, adli sicil belgesi için başvuru yapımında ya da bir hukuk danışmanı ile görüşme ayarlayabilmek gibi pek çok faklı konuda Dubai Konsolosluğu’ndan bilgi alabilirler.

Dubai Konsolosluğu Vize İşlemleri
 Dubai Konsolosluğuna bağlı resmî kurumlar, Dubai'ye seyahat edecek herkesin ihtiyaç duyacağı Birleşik Arap Emirlikleri vizesini vermeye yetkilidir. Her şeyden önce, Dubai'yi ziyaret etme amacına karar verilmeli ve en iyi vize türü talep edilmelidir.

   Dubai vizeleri üç kategoriye ayrılır: ticari vizeler, transit vizeler ve turist vizeleri. 30 günlük tekli çok girişli ve 90 günlük tekli çok girişli vizeler iki tür tekli çok girişli vize olmak üzere kendi arasında da gruplandırılmaktadır. Bu vize sınıflarından hangisinin seyahat için uygun olduğuna bağlı olarak, Dubai Konsolosluğu'nun web sitesi aracılığıyla çevrimiçi bir başvuru yapılmalıdır.

   Dubai Konsolosluğu'nun şartlarına uygun olarak Dubai vize başvurusu için kimlik kartının ön ve arka fotokopileri ile diğer iki biometrik resmin sağlanması gerekmektedir. Online Dubai vize ekranına Dubai Konsolosluğu'nun resmî web sitesi üzerinden girilir. Alınacak vize türü online vize başvuru ekranından seçilmektedir. Dubai online vize başvuru formu, seçilen vize türüne göre ekrana gönderilir. Bu başvuru formu doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Başvuru formunda istenen belgeler renkli taranarak sisteme kaydedilir. Vize ücretleri kredi kartı ile online olarak, nakit olarak veya o tarihte taksitli olarak ödenebilir. Dubai vize başvuru işlemleri bu şekilde Dubai Konsolosluğu aracılığıyla tamamlanmaktadır.

    Başvuru sahibinin Dubai vizesi ortalama 48 ila 72 saat içinde e-posta adresine yollanmaktadır. Teslim edilen belgenin üzerindeki seri numarası veya barkod dikkatlice incelenmelidir.

Dubai Konsolosluğu Pasaport İşlemleri

Ülke dışında yaşayan herhangi bir Dubai sakini pasaportuna başvurabilir veya pasaportunu yenileyebilir. Türkiye'de Dubai vatandaşları, ülkenin Dubai diplomatik misyonlarına başvurabilirler.

Dubai pasaportunuzu hızlı bir şekilde yenilemek veya uzatmak için gerekli belgeleri tarayın ve konsolosluğun e-posta adresine e-posta ile gönderin. Eksik evrak veya talep olmaması durumunda sizinle iletişime geçeceklerdir. Dubai Başkonsolosluğu, ne zaman ve nereye seyahat etmeniz gerektiğine dair ayrıntılı talimatları size e-posta ile gönderecektir. Konsolosluğun kapalı olması gibi bazı sorunlu durumlarda iadeler gecikebilir.

Randevu günü konsolosluğa gidecekler ve sırada bekleyecekler; adınız listedeyse o gün sizi alırlar. Konsolosluğu aradığınızda size pasaportunuzun 3 ay sonra geleceğini söyleyecekler.

Yalnızca Dubai dışında yaşayan ve seyahat için kullanılan kimlik kartı için gerekli resmi belgelere sahip olan Dubai sakinlerine Dubai geçici pasaportu verilir.

Geçici pasaport, Dubai'de kalacağınız süre olan 12 ay geçerlidir.

Dubai Konsolosluğu Randevu

Dubai Konsolosluğu’nda işlem yapacak olan kişiler için bir randevu sistemi bulunmamaktadır. Bundan dolayı işlem yapacak olan kişiler randevusuz olarak işlemlerini yerine getirebilmektedir. Dubai Konsolosluğu randevu işlemi olmadığından dolayı başvuru yapacak olan kişiler gerekli evrakları hazırlayarak başvuruda bulunabilir. Randevu gerekip gerekmediği konsolosluğun durumuna bağlıdır.

Dubai Konsolosluğu yapılacak işlemlerde randevu gerekmemektedir. Ancak Dubai Konsolosluğu yoğunluğa göre ya da bazı durumlarda randevu talep edebilmektedir. Randevu gerekip gerekmediğini belirleme yetkisi Dubai Konsolosluğu’na aittir.

Dubai Konsolosluğu randevu almadan Dubai vatandaşlarının faydalanabileceği işlemler aşağıda verilmiştir.

 • Dubai vatandaşlarının pasaport işlemleri
 • Sertifika doğrulama işlemleri
 • Vekaletname doğrulama işlemi
 • Dubai vatandaşlarının Kimlik işlemleri
 • Ehliyet işlemleri
 • Belge tasdiki
 • Dubai vatandaşlarının noter işlemleri
 • Dubai vergi mükellefiyeti olanlar için vergi işlemleri
 • Dubai askerlik işlemleri
 • Dubai vatandaşlık işlemleri

Dubai’ye seyahat etmek isteyen kişiler vize başvurularını online olarak yapmalıdır. Bundan dolayı başvuruda bulunacak olan kişilerin Dubai Konsolosluğu randevu işlemi gerçekleştirmesine gerek bulunmamaktadır. Vize için Dubai Konsolosluğu’nda bulunmasına gerek yoktur. Ancak Konsolosluk başvuru sahiplerini yüz yüze görüşmeye çağırabilir.

Dubai Konsolosluğu Vize Randevusu

Dubai’ye seyahat edecek olan kişiler seyahat amacına uygun olarak vize almalıdır. Başvuru yapacak olan kişiler Dubai vizesi nasıl alınır, Dubai vizesi için gerekenler, Dubai vizesi nereden alınır, Dubai vizesi için Dubai Konsolosluğu vize randevusu hakkında bilgi sahibi olmak istemektedir.

Dubai vize başvurusu yapmak isteyen kişilerin herhangi bir Dubai konsolosluğuna bizzat başvurmasına gerek bulunmamaktadır. Dubai vize başvuruları tamamen online olarak gerçekleştirilmektedir. Bundan dolayı Dubai Konsolosluğu vize randevusu işlemi gerçekleştirilmesine gerek yoktur.

Dubai uzun süreli vize başvuruları Dubai Konsolosluğu’na yapılabilmektedir. Ancak bu sadece istisnai durumlar için geçerlidir. Dubai Konsolosluğu vize randevusu gerekip gerekmediğini belirleme yetkisi Dubai Konsolosluğu’na aittir.

Dubai vize başvurusu için her ne kadar online olarak yapılsa da Dubai Konsolosluğu başvuru sahibini yüz yüze görüşmeye çağırabilir. Bu durumda Dubai Konsolosluğu vize randevusu almanızı isteyebilir.

Kısacası Dubai Konsolosluğu vize randevusu gerekmemektedir. Ancak bu kararı verme yetkisi tamamen Dubai’nin Türkiye’deki Konsolosluğu’na aittir. Başvuru yapmadan önce Dubai Konsolosluğu ile iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

Dubai Konsolosluğu Başvuru

Dubai’nin Türkiye’de Dubai Ankara Büyükelçiliği ve Dubai İstanbul Başkonsolosluğu bulunmaktadır. Dubai Konsolosluğu başvuru işlemi yapacak olan kişiler başvurularını bu konsolosluklar ile yapabilmektedir.

Dubai Konsolosluğu’nda Türk vatandaşları, Türkiye’de ikamet eden üçüncü ülke vatandaşları ve Dubai vatandaşları işlem yapabilmektedir. Dubai Konsolosluğu Başvuru işlemleri için randevu alınmasına gerek bulunmamaktadır.

Dubai Konsolosluğu başvuru yapacak olan Dubai vatandaşları kimlik işlemleri, pasaport işlemleri, ehliyet işlemleri, Dubai vatandaşlık işlemleri, noter işlemleri yapılabilmektedir. Ayrıca Dubai vergi yükümlülüğü olan kişiler vergi işlemlerini yapabilmektedir.

Dubai Konsolosluğu kısa süreli vize başvurusu kabul etmemektedir. Dubai vize başvurusu işlemleri online olarak yapılmaktadır. Birleşik Arap Emirlikleri resmi internet sitesinden başvuru işlemi gerçekleştirilebilir. Başvuru için gerekli olan vize evrakları sisteme taratılarak teslim edilmelidir.

Dubai Konsolosluğu başvuru işlemleri için profesyonel destek alabilirsiniz. İşlemler hakkında detaylı bilgi için Dubai Konsolosluğu ile iletişime geçebilirsiniz. Dubai Konsolosluğu’nda her başvuru için farklı prosedür vardır. Bundan dolayı Dubai Konsolosluğu başvuru işlemi için detaylı bilgi almanız gerekmektedir. Başvurularınızın verimli bir şekilde ilerlemesi için Dubai Konsolosluğu başvuru işlemlerinin eksiksiz yapılması gerekmektedir.

Dubai Konsolosluğu Vize Başvuru İşlemleri

Dubai’ye seyahat edecek olan Türk vatandaşları ya da Türkiye’de ikamet eden diğer ülke vatandaşları seyahat amacına uygun Dubai vizesi almalıdır. Dubai Konsolosluğu vize başvurusu, en yakın olan Dubai temsilciliklerine yapılabilir.

Dubai Konsolosluğu vize başvurusu yapacak olan kişilerin vize başvurusu yapacağı vize türüne uygun evrakları eksiksiz hazırlamalıdır. Pasaportun son 10 yıl içerisinde çıkarılmış ve seyahatten sonra 6 ay daha geçerli olması gerekmektedir.

Dubai Konsolosluğu vize başvurusu aşamasında Dubai vize başvuru formu doldurulmalıdır. Bu form Arapça ya da İngilizce olarak doldurulmalıdır. Başvuru işlemleri sırasında doldurulacak olan form online olarak doldurulmaktadır. Dubai Konsolosluğu vize başvurusu, vize talebi için talep edilen evraklar ve Dubai vize başvuru formuna yazılan cevaplar doğrultusunda değerlendirilir.

Dubai vize başvurularını değerlendirme yetkisi Dubai İstanbul Başkonsolosluğu ve Dubai Ankara Büyükelçiliği’ne aittir. Dubai vize başvuruları, başvuru sahibinin yaşına, eğitim durumuna, başvuru türüne gibi durumlardan dolayı değişmektedir. Kısa süreli Dubai vize başvurusu genellikle 2 iş gününde, uzun süreli Dubai vize başvuruları ise genellikle 2 hafta içerisinde sonuçlanmaktadır.

Dubai Konsolosluğu'na Nasıl Gidilir?

Dubai’nin Türkiye’de bulunan konsolosluklarına toplu taşıma, taksi ya da kendi aracınız ile ulaşabilirsiniz. Dubai Konsolosluğu’na seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları için ‘’Dubai Konsolosluğu’na nasıl gidilir?’’ sorusu cevaplanmıştır. Dubai İstanbul Konsolosluğu ve Dubai Ankara Büyükelçiliği’ne nasıl gidileceği aşağıda verilmiştir.

İstanbul Dubai Konsolosluğu’na Nasıl Gidilir?

Adres: Konaklar Mahallesi, Meşeli Sokak, No: 11, Posta Kodu: 34330 Beşiktaş/İstanbul

 • Dubai İstanbul Konsolosluğu yakınlarından 29C, 41ST, 49Z, 500L, 500T, 63, 64Ç otobüs hatları geçmektedir.
 • Dubai İstanbul Konsolosluğu’na en yakın otobüs durakları 4.Levent- Çelıktepe Yönü, Çamlık- Zincirlikuyu Yönü, 4.Levent- 4.Levent Peron Yönü, 4.Levent- Maslak Yönü isimli duraklardır. Bu duraklarda indikten sonra otalama olarak 5 ile 15 dakika yürüme ile Konsolosluğa ulaşabilirsiniz.
 • Dubai İstanbul Konsolosluğu yakınlarından M2 Metro hattı geçmektedir.
 • B-46 ve SRY-08 minibüs hatları İstanbul Dubai Konsolosluğu yakınından geçmektedir.

Ankara Dubai Konsolosluğu’na Nasıl Gidilir?

Adres: İlkbahar Mahallesi, Turan Güneş Bulvarı, Galip Erdem Caddesi, No: 13, PK: 06550 Çankaya/Ankara

 • Dubai Ankara Konsolosluğu’na 173-1, 173-2, 301 ve 342 nolu otobüs hatları ile ulaşabilirsiniz.
 • En yakın duraklar 13811 Galip Erden Caddesi, 13812 Galip Erdem Caddesi, 11351 Ming Sitesi, 12128 Tapu Kadastro duraklarıdır.
TOP