Dubai Üniversite Eğitimi Hakkında

Dubai'de Üniversite Okumak

Her yıl binlerce kişi üniversite okumak için Dubai’ye seyahat etmektedir. Dubai’de üniversite okumak isteyen kişiler, Dubai üniversiteleri hakkında ve Dubai yaşam şartları hakkında bilgi sahibi olmak istemektedir. Bu yazıda Dubai’de üniversite okumak isteyen kişiler için bilgi verilmiştir.

Dubai’de bulunan üniversiteler, dünya üniversiteler sıralamasından en üst sıralarda yer almaktadır. Dubai üniversiteleri son teknoloji eğitim materyalleri ile eğitim vermektedir. Dubai’de üniversite eğitimi alacak olan kişilerin İngilizce dil yeterliliği göstermesi gerekmektedir.

Dubai’de üniversite okumak isteyen kişiler, Dubai’de bulunduğu süre boyunca Dubai seyahat masraflarını ve eğitim masraflarını karşılayacak ekonomik duruma sahip olmalıdır. Ayrıca Dubai üniversite eğitimi alacak olan kişiler, Dubai’de herhangi bir suça karışmayacağını da kanıtlamalıdır.

Dubai üniversite eğitimi açısından masraflı olan bir ülkedir. Üniversite ücretleri, yeme- içme ücretleri, konaklama ücretleri gibi konularda dünyanın en pahalı ülkeler arasında bulunmaktadır. Bu nedenle eğitim masraflarınızı karşılayabileceğinizi kanıtlamalısınız.

Dubai Üniversite Eğitimi Almak İçin Nasıl Bir Yer?

Dubai’de üniversite eğitimi almak isteyen kişiler, Dubai’nin üniversite eğitimi için nasıl bir yer olduğunu merak etmektedir. Aşağıda Dubai’de üniversite eğitimi almak isteyen Türk vatandaşları için “Dubai üniversite eğitimi almak için nasıl bir yer?” sorusu hakkında cevap verilmiştir.

Dubai üniversiteleri yüksek standartlarda ve son teknoloji eğitim materyalleri ile eğitim vermektedir. Dubai; sosyal yaşam, güvenlik, yaşanılabilir ülkeler arasında her zaman en üst sıralarda yer almıştır. Bu nedenle birçok kişinin yaşamak istediği ülkelerden birisidir.

Dubai her ne kadar yaşam standartları bakımından üst sıralarda bulunsa da yaşam masrafları açısından öğrencileri zorlayabilmektedir. Dubai diğer Avrupa ülkelerine ve Türkiye’ye göre daha pahalıdır. Konaklama, yeme- içme, ulaşım, eğitim ücretleri açısından oldukça masraflı bir ülkedir. Bu nedenle Dubai’de üniversite eğitimi almak isteyen kişiler bir kez daha düşünmektedir. Dubai, üniversitelerinden mezun olan kişilere ülkelerinde iş imkanı vermektedir.

Dubai Üniversite Eğitim Sistemi

Dubai, yurtdışında üniversite eğitimi almak isteyen kişilerin son yıllardaki tercihleri arasında yer almaktadır. Dubai’de üniversite eğitimi almak isteyen kişiler, Dubai üniversite eğitim sistemi hakkında araştırmak yapmaktadır. Dubai’de üniversite eğitimi alacak olan kişiler için bu yazıda Dubai üniversite eğitim sistemi hakkında bilgi verilmiştir.

Dubai üniversitelerinin büyük bir bölümü yurtdışındaki yükseköğretim kurumları ile ortaklığa sahiptir. Dubai üniversitelerinin her birinin farklı farklı şartları bulunmaktadır. Bu nedenle üniversiteyi belirledikten sonra iletişime geçerek kabul şartları hakkında bilgi almalısınız.

Dubai’de bulunan üniversitelerin büyük bölümünde üst düzey eğitim verilmektedir. Üniversitelerde hem laboratuvar hem de ders çalışmalar yapılmaktadır. Öğrenci performansları ise ödevler, testler ve projeler ile değerlendirilmektedir.

Dubai üniversiteleri genellikler 4 yıllık eğitim vermektedir. Ancak tıp, diş hekimliği, eczacılık, veterinerlik ve bazı mühendislik bölümlerinde bu süre farklılık göstermektedir. Dubai’de bulunan üniversitelerden alınan diplomalar YÖK tarafından kabul edilmektedir.  

Dubai'de İngilizce Üniversite Eğitimi

Dubai’deki üniversiteler birçok dilde eğitim vermektedir. Bu dillerden birisi de dünyanın en çok konuşulan dillerinden birisi olan İngilizcedir. Dubai’de İngilizce üniversite eğitimi almak isteyen kişiler için bu yazıda Dubai üniversitelerinin İngilizce eğitimi hakkında bilgi verilmiştir.

Dubai üniversitelerinde İngilizce dili ile eğitim alabilirsiniz. Dubai’de İngilizce üniversite eğitimi almak isteyen kişiler, İngilizce dil yeterliliğinin uluslararası dil sınavları ile kanıtlamalıdır. İngilizce dil yeterliliği bulunmayan kişiler, Dubai’de bir yıl İngilizce hazırlık okuyarak dil eğitimi alabilir. Ancak bu bir yıl eğitim süresinden sayılmamaktadır ve bu süre sonunda dil yeterliliği gösterilmesi gerekmektedir.

Dubai’de bulunan üniversitelerin çoğunluğu İngilizce dilinde eğitim vermektedir. Dubai’de İngilizce eğitim alacak olan kişiler, İngilizce dil yeterliliğini uluslararası sınavlar ile kanıtlamalıdır. Dubai'de İngilizce dil eğitimi alacak olan kişiler, IELTS, CAE, TOEFL ve PTE gibi dil sınavları ile bu durumu kanıtlamalıdır.

Dubai’ de Üniversite Eğitimi Nasıl Alınır?

Yurt dışında eğitim almak isteyenlerin gözde şehirlerinden biri de Dubai’ dir. Dubai’ de üniversite eğitimi dünyanın önde gelen üniversitelerinin eğitimleriyle yarışır niteliktedir. Dubai’ de üniversite eğitimi özellikle sağlık, ekonomi, işletme alanlarında başarılarıyla ön plana çıkmıştır. Şehrin kozmopolit ve çok kültürlü yapısı, ayrıca yaşam standartlarının yüksekliği eğitim almak isteyenler için cazip taraflarından biridir. Dubai’ de uluslararası öğrenci sayısı oldukça fazladır. Bu da burada okuyan üniversite öğrencilerine çok kültürlü bir çevre imkanı sunmaktadır. Ayrıca Dubai’ de iş imkanı da oldukça fazladır. Üniversite eğitiminizi Dubai’ de tamamladıktan sonra oldukça kolay iş bulabilirsiniz. Peki Dubai’ de üniversite eğitimi nasıl alınır? İşte Dubai’ de üniversite eğitimi almak için yapılması gerekenler:

Dubai’ de üniversitelerin öğretim dili İngilizce'dir. Dubai’ de üniversite eğitimi alabilmeniz için öncelikle İngilizce yeterliliğinizi kanıtlamanız gerek. Bunun için de IELTS ya da TOEFL sınavlarına girerek İngilizce yeterliliğinizi kanıtlayabilirsiniz. Genellikle İngilizce bilmeniz Dubai’ de üniversite eğitimi almanız için yeterli olacaktır fakat bazı okullar Arapça yeterliliğinizi kanıtlamanızı da isteyebilir.

Dubai’ de üniversiteye başvuru yapabilmeniz için öncelikle lise diplomanıza ihtiyacınız vardır. Ayrıca iyi bir özgeçmişinizin ve hakkınızda yazılmış olumlu tavsiye mektuplarınızın da olması gereklidir. Dubai’ ye girebilmeniz için de pasaporta ya da doğum belgesi fotokopisine ihtiyacınız vardır.

Dubai’ de bazı üniversiteler kayıt yaptıranlara müslüman ya da Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşı olma şartı koymuştur. Daha sonra çoğalan geniş kapsamlı üniversiteler sayesinde yabancı öğrencilerin Dubai’ de üniversite eğitimi alması kolaylaşmıştır.

Dubai’ de üniversitelere başvuru tarihleri Avrupa üniversitelerininkiyle benzerdir. Eğitim yılı güz ve bahar dönemi olmak üzere iki dönemden oluşmaktadır. Genellikle baş vurular güz döneminden önce yapılır. Eylül, ekim aylarında başlayan güz dönemi için baş vurular yazın alınır. Dubai’ de üniversiteye başvuru yapmak istiyorsanız hazırlıklarınıza bir yıl öncesinden başlamanız önerilir.

Birleşik Arap Emirlikleri, Orta Doğu’da Arap Yarımadası’nın güneydoğusunda yer almaktadır. Ülkenin başkenti olan Abu Dabi aynı zaman ülkenin endüstriyel, siyasi ve kültürel merkezi konumundadır.

BAE Eğitim Sistemi

Eğitim tamamen ücretsizdir. İlköğretime başlama yaşı 6’dır. Okulun ilk 6 yılı okunması zorunludur. Bütün öğretim kurumlarının toplam sayısı 360’dır. Ülkenin ilk üniversitesi Birleşik Arap Emirlikleri Üniversitesi’dir. BAE, geleceğin en iyi lisansüstü eğitim merkezlerinden biri olmak için, eğitim altyapısını geliştirmek adına yüksek bütçeler ayırıyor. BAE’de yükseköğretim sistemi Fransa, Almanya, Rusya, Kanada, İngiltere ve ABD’den etkilendi. Kurumların sayısı günden güne giderek artıyor fakat şu anda devlet tarafından finanse edilmekte olan üç üniversite ve 50’den fazla özel kurum bulunmaktadır. Aslında BAE, Körfez bölgesindeki en kaliteli üniversitelerin bazılarına ev sahipliği yapmasıyla tanınmaktadır. Bu yüzden çok fazla ilgi görmektedir.

Yüksek Lisans Derecesi

BAE’de bulunan Yüksek Lisans programı, dünyanın diğer bölgelerinde olan programlara benzer şekilde yapılandırılmıştır, MA’lar ve MScs’ler bulunmaktadır. Bir kursa kabul edilmek için Lisans dereceniz olması gerekir. Programlar tam zamanlı olarak öğretilmekte olup, bir veya iki yıl sürmektedir. Aynı zamanda bazı kurslarda beş yıla kadar sürebilen yarı zamanlı, çevrimiçi veya uzaktan eğitim imkânı sunmaktadır.

En Kaliteli Devlet Üniversiteleri

BAE Yüksek Teknoloji Yüksek Okulları (HCT)

BAE Üniversitesi (UAEU)

Zayed Üniversitesi (ZU)

En kaliteli Özel Üniversiteler

Abu Dabi Üniversitesi (ADU)

Dubai Amerikan Üniversitesi (AUD)

Sharjah Amerikan Üniversitesi (AUS)

Başvuru Şartları ve Gerekenler

Hali hazırda doldurulmuş Dubai vize başvuru formu

Başvurunun ücreti

Pasaportunuz

Eğitim başarı sertifikaları ve CV’niz

Referanslarınız

Varsa eğer Uluslararası İngilizce Dil Test Sistemi (IELTS) sertifikası

Başvuru şartları hakkında daha fazla bilgi alabilmek için, seçmiş olduğunuz üniversitenin ya da üniversitelerin uluslararası öğrenci ofisine başvurun.

Dubai Üniversite Eğitimi İçin En İyi Okullar

Dubai’de dünya çapında bilinen toplam 63 üniversite bulunmaktadır. Bu üniversitelerin çoğu uluslararası düzeyde eğitim vermektedir. Üniversitelerin çoğu son teknoloji ile donatılmıştır. Dubai’deki üniversitelerde lisan eğitimi yarı zamanlı ve tam zamanlı olarak tercih edilmektedir. Üniversite eğitimleri genellikle 4 yıl sürmektedir. Akademik dönem güz, yaz ve bahar olarak üç akademik döneme ayrılmıştır.

Dubai’de bulunan üniversitelerin çoğunun uluslararası yükseköğretim kurumu ile ilişkisi bulunmaktadır. Üniversitelerin geneli ana eğitim dili olarak İngilizce kullanmaktadır. Dubai’deki eğitim fiyatları eğitim politikaları nedeni ile diğer ülkelere kıyasla daha uygun fiyattadır. Dubai üniversiteleri neredeyse her derste laboratuvar çalışması vermektedir. Öğrencilerin performansı ödevler, projeler ve testler ile değerlendirilir. Dubai’de bulunan üniversiteler genellikle yurtdışından gelen öğrenciler için konaklama hizmeti de sunmaktadır.

Ülkede bulunan üniversitelerin çoğunluğu yabancı ülke kaynaklıdır. Örneğin ülkenin en bilinen üniversitesi Wollongong Üniversitesi Avustralya’da bulunan Wollongong Üniversitesi’nin alt kuruluşudur.

Dubai’de bulunan bazı dünyaca ünlü üniversiteler şu şekildedir;

  • Dubai'deki Wollongong Üniversitesi
  • Dubai Tıp Fakültesi
  • Dubai'deki Amerikan Üniversitesi
  • Murdoch University Dubai      
  • Dubai Kanada Üniversitesi
  • Dubai Modül Üniversitesi
  • Zayed Üniversitesi
  • Emirates Dubai Amerikan Üniversitesi

Dubai Vizesi ile ilgili bilgi almak için bizi arayın.

Dubai Üniversite Eğitimi Fiyatları 2022

Dubai’de dünya çapı tanınmış 63 üniversitede bulunmaktadır ve bunun büyük çoğunluğu üstün kaliteli eğitim ve mükemmel olanak sunar. Eğitim standart ders ve laboratuvar çalışması olarak verilir, ancak bazı durumda 2 aylık işe yerleştirme programı da içerebilir. Dubai üniversitesinde lisans eğitimi yarı zamanlı ve tam zaman olarak tercih edilebilir ve genellikle 3-4 yıl sürmektedir. Dubai üniversitesinde akademik dönem güz, bahar, yaz olmak üzere üçe ayrılır. Güz dönem Eylül-Ekim ayında başlarken, bahar dönemi Ocak ayında başlamaktadır.
Dubai’deki üniversite ücreti öğrencinin parlak geleceği açısından düşünüldüğü zaman gözden çıkartılabilecek ücrettir. Dubai üniversitelerinin ortalama yıllık ücreti şu şekildedir.
Al Dar University College: 28.000-36.000$
Al Ghurair University: 30.000-50.000$
Amity Universit: 30.000-55.000$
Canadian University Dubai: 65.000$
Cass Business School: 168.000$
CCP Graduate School: 6.000-10.000$
Curtin University Dubai: 27.945-48.300$
Dubai College of Tourism: 20.400$
Dubai Medical College for girls: 100.000$
EMDI Institute of Media and Communication: 8500-28.500$
Emirates Aviation University: 24.900- 59.500$
Esmod Dubai: 13.500-22.500$
Jumeira University: 36.000-50.000$
MENA College of Management: 3.300-3.600$
Middlesex University: 52.500$

TOP