Dubai Vatandaşlık İşlemleri Hakkında

Dubai vatandaşlığı almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının öncelikle Dubai oturum izni alması gerekmektedir.

Dubai vatandaşlığı almak için bu kararı özgürce vermiş olmanız gerekmektedir. Ayrıca Dubai vatandaşlığı için kendi ülkenizin vatandaşlığından da vazgeçmeniz gerekmektedir. Dubai vatandaşı olarak diğer Dubai vatandaşlarının sahip olduğu haklara sahip olursunuz. Bunun için gereken prosedürleri yerine getirmelisiniz.

Dubai vatandaşlığı alabilmenin tek yolu evliliktir. Ayrıca bu evliliğin 10 yıl süren bir evlilik olması gerekmektedir. Bu hak sadece Müslümanlara tanınmaktadır. Birleşik Arap Emirliği vatandaşı bir erkekle evlenen kadın Birleşik Arap Emirliği vatandaşlığı alabilirken; başka bir ülke vatandaşı ile evlenen Birleşik Arap Emirliği vatandaşı olan kadın hemen vatandaşlıktan çıkarılmaktadır. Dubai vizesi başvurularına büyük bir oranda onay verirken yani vize işlemlerinde titiz davranmaz iken vatandaşlık başvurularında çok titiz davranmaktadır.

Ayrıca Birleşik Arap Emirlikleri’ne uzun süre hizmet vermiş olan bir kişiye de Dubai vatandaşlığı verilebilmektedir. Karar tamamen Dubaili yetkililerin sizin hakkınızda ne düşündüğüne bağlıdır. Bazı durumlarda vatandaşlık başvurusu yapan kişilere süresiz oturum ve çalışma izni vermektedir.

Ayrıca Dubai’de doğmuş bir yabancı uyruklu çocuğa vatandaşlık verilmez ailesinin uyruğu verilir. Ancak bu durum Birleşik Arap Emirlikleri dışındaki tüm ülkelerde tam tersidir.

Dubai Vatandaşlık İşlemleri 2022

Dubai vatandaşlık almak için bu karar özgürce vermiş olmanız gereklidir. Ayrıca Dubai vatandaşlığı için kendi ülke vatandaşlığından vazgeçmeniz gerekmekte. Dubai vatandaşı olarak diğer Dubai vatandaşının sahip olduğu haka sahip olursunuz. Bunun için gerekli prosedürü yerine getirmelisiniz. Dubai vatandaşlığını almak isteyen Türkiye Cumhuriyet vatandaşının öncelikle Dubai oturum iznini alması gerekmektedir. Ayrıca Birleşik Arap Emirliğine uzun süre hizmet vermiş olan kişiye Dubai vatandaşlığı verilmektedir. Karar tamamen Dubai yetkilileri sizin hakkınızda düşündüğüne bağlıdır. Bazı durumda vatandaşlık başvurusu yapan kişiye süresiz oturum ve çalışma izni verilmektedir. Dubai vatandaşlığı alabilme tek yolu evlilik. Ayrıca bu evliliğin 10 yıl süreli bir evlilik olması gereklidir. Bu hak sadece Müslümana tanınmaktadır. Birleşik Arap Emirliği vatandaş bir erkekle evlenen kadın Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşlığı alabilirken; başka ülke vatandaşıyla evlenen Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşı olan kadın hemen vatandaşlıktan çıkarılmakta. Dubai vize başvurusuna büyük oranda onay verirken yani vize işleminde titiz davranmaz iken vatandaşlık başvurusunda çok titiz davranmaktadır.

Dubai Vatandaşlığı Alma

Aşağıdaki nitelikleri taşıyan 18 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Dubai'de vatandaşlık başvurusunda bulunabilirler.

Daimi ikametgah olarak en az 5 yıl Dubai'de yaşamış olmalısınız. Ancak bu kuralın bazı istisnaları olabilir. Evliyseniz ve bir Dubai vatandaşıyla en az üç yıl yaşadıysanız veya Dubai oturma izninizi süresi dolmadan uzatmış veya yenilediyseniz, Dubai vatandaşlığına başvurabilirsiniz. Dubai oturma izniniz, işlem süresi boyunca net bir şekilde geçerli olmalı ve buna uygun olmalıdır.

Dubai vatandaşlığına başvurmadan önce mutlaka daimi veya geçici oturma iznine sahip olmanız gerekir.

Dubai kültürünü tamamen özümsemiş ve A2 dil yeterlilik sınavını geçenler, yani Dile tamamen adapte olanlar. Dil yeterliliğinizi onaylayan bir diplomanız veya Dubai onaylı bir kurumdan aldığınız dil sertifikanız varsa.

Hiç bir suçtan hüküm giymemiş olanlar. Bu durumda asla hapse girmemeliydi. Başvuru sahipleri aynı zamanda bir ceza soruşturmasının konusu olmamalıdır.

Dubai Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Üç yıldır evliyseniz veya bir Dubai vatandaşıyla yaşıyorsanız Dubai vatandaşlığına başvurabilirsiniz. Düzenli yollarla Dubai vatandaşlığına başvururken, Dubai'de daimi ikamet izni gerekli değildir. T.C. Vatandaşlık işlemleri için bu stratejiyi kullanırsanız vatandaşlığınızı kaybedebilirsiniz. Alışılmadık bir yaklaşımla Dubai vatandaşlığına başvurmak istiyorsanız, aşağıdaki gereksinimlerin tümünü karşılamanız gerekir. Bu yöntemle yapılan başvurular bir yıllık süreye sahiptir.

18 yaşından büyük olmak

Bonaire, Saint Eustatius, Saba, Aruba, Curaçao ve Saint Martin dahil olmak üzere Dubai veya Dubai kontrolündeki bölgelerde 5 yıllık sürekli yasal ikamet.

Geçerli bir daimi veya geçici olmayan oturma izni gereklidir.

Dil yeterliliğinin teyidi olarak A2 sınavını (Entegrasyon Sınavı) geçmelisiniz.

Mevcut vatandaşlığınızdan vazgeçmeye istekli olmalısınız.

Bu niteliklere ek olarak, Dubai vatandaşlığına başvururken son 12 aya ait maaş bordronuzu ibraz etmeniz gerekmektedir. Geliriniz, Dubai'de bulunma nedeninize ve hangi meslekte çalıştığınıza bağlı olarak değişecektir.

Dubai Vatandaşlığı Başvurusu

Dubai vatandaşlığına başvurmak için Dubai Vatandaşlık Kanununda belirtilen bir dizi koşulun yerine getirilmesi gerekir. Bir Dubai vatandaşının eşi veya kayıtlı partneri olan herkes için seçici vatandaşlığa geçiş mümkündür ve evrensel vatandaşlığa geçişten daha kısa ve daha kolay bir süreçtir.

Dubai'de vatandaşlık almanın bir takım avantajları vardır. Hem ticari hem de devlet kurumlarında çalışma kapasitesinin yanı sıra oy kullanma ve seçilme fırsatı Dubai vatandaşlığının avantajlarından biridir.

Dubai vatandaşı olmakla ilgilenen herkes, kusursuz bir sicile sahip örnek bir vatandaş olmalıdır. Gereksinimler bütünüyle karşılanmalıdır. Bir kişi Dubai'de uzun süre çalışmış ve nitelikli olduğuna karar verilmişse, bu uzun süreç boyunca vatandaşlık başvurusunda bulunabilir. Çalışma izni, uzun süredir faaliyette olan işletmeler tarafından süresiz olarak verilebilir.

Evlilik yoluyla Dubai vatandaşlığına başvurmak isteyenler için aranan şartlar şunlardır:

Eş veya kayıtlı partnerin en az 15 yıldır Dubai'de yaşadığı varsayılarak, en az 3 yıldır bir Dubai vatandaşının eşi veya kayıtlı partneri olmak.

Dubai'nin kamu düzeni ve ulusal güvenliği, kimlik ve uyruk tespiti için geçerli belgelerin kullanılmasıyla tehlikeye atılmaz.

Dubai vatandaşlığı başvurusu, başvuranın ikamet ettiği Dubai belediyesine gönderilmelidir. 13 hafta içinde, başvurunun yapıldığı belediye evlilik yoluyla Dubai vatandaşlığı başvurusunu değerlendirecektir.

Dubai Vatandaşlığı Randevusu

Dubai vatandaşlığı için randevular, Dubai Büyükelçiliği'nin Ankara'daki vatandaşlık hizmetleri bölümünde yapılmaktadır. Dubai vatandaşlığı için yapılan her başvuru Dubai Büyükelçiliği tarafından uygun şekilde incelenir. Dubai vatandaşlığı başvurusunun sonucunu belirleyen tek kuruluş Dubai Büyükelçiliği ve Konsolosluğudur. Vatandaşlığa kabul başvurusunda bulunan kişi Dubai vatandaşlık randevusuna şahsen gelmelidir. Mevcut koşullarda ve Dubai Büyükelçiliğinin talebi üzerine Dubai vatandaşlığına başvurmadan önce parmak izi gerekmektedir. Ancak Ankara'daki Dubai Büyükelçiliği, vatandaşlık başvurusunda bulunan kişiyle görüşme için iletişime geçme ve gerekirse ek evrak talep etme hakkını saklı tutar.

Vatandaşlık adayı, mülakata ihtiyaç duyulması halinde bizzat Dubai Büyükelçiliklerine gitmeli ve bilgi vermelidir. Vatandaşlık ataması sırasında veya sonrasında eksik veya fazla evrak talepleri bildirilecektir.

Dubai vatandaşlığına başvurmak için gerekenler;

18 yaşını doldurmak.

Vatandaşlığın belgesel kanıtı.

Vatandaşlık entegrasyon sınavından geçer not almak.

Dubai güvenliği için tehlike arz etmemek.

TOP