Dubai Konsolosluğu  Duyuruları

Dubai Konsolosluğu tarafından yapılmış açıklamalar ve duyuru neticesinde vize başvurularının bazıları aktif durumdadır. COVİD-19 önlemi ve normal süreçte vize başvurusu hakkında yapılan güncel duyuru ise şu şekildedir:

BAE vize hizmeti 25 Haziran 2020'den itibaren devam edecektir. BAE'ye 07 Temmuz 2020 ya da sonrasında gelen müşteri vizeleri için başvurabilir. Vize başvurusu için aşağıdaki evrakları yanında bulundurması gerekmektedir: İndirilebilir formu, Sağlık beyanı formu. BAE'de kalış süresi için uluslararası sağlık sigortası. Kalkıştan 96 saat öncesi yapılan PCR testi sonuçları. Birleşik Arap Emirlikleri Covid-19 Önlemi kapsamında geçici olarak Türk vatandaşına vize işlemini ikinci emire kadar askıya almıştır. Geçerli Avrupa Birliği oturumu olan Türk vatandaşı başvuru yapabilir. Dünya geneli 59 milyon kişi yakalandığı corona virüs salgını sebebiyle birçok ülke vize prosedürü ile ilgili olarak geçici düzenleme yapmak zorunda kaldı. Birleşik Arap Emirliği tarafından 18 Kasım 2021 tarihi yürürlüğe giren karar neticesi 13 ülkenin vize başvurusu askıya alındı. İçinde Türkiye Cumhuriyeti’nin de bulunduğu listede diğer ülkeler ise İran, Somali, Afganistan, Yemen, Cezayir, Libya, Kenya, Irak, Lübnan, Tunus ve Pakistan.

Dubai Konsolosluk Duyuruları

Dubai, Asya'nın en çok aranan destinasyonlarından biri. Asya'nın egzotik doğasının geri kalanından çok farklı olan doğal manzaralar ve heyecan verici deneyimler sunar. Herhangi bir sebeple Dubai’ye gitmek istediğinizde Dubai için vize başvurusu yapmanız gerekir. Başvurunuzu Dubai konsolosluğuna yaparsınız. İkamet ettiğiniz kente yakın olan bir Dubai konsolosluğuna giderek vize için başvuruda bulunabiliyorsunuz. Dubai konsolosluk duyuruları, konsoloslukla ilgili gelişmeleri, tatil zamanlarını, Türkiye ile Dubai arasındaki gelişmeleri içerir.

Dubai ile Türkiye arasındaki diplomatik, ekonomik ve kültürel ilişkilerin gelişmesi konusunda da önemli rol oynayan konsolosluk, herhangi bir gelişmeyi Dubai konsolosluk duyuruları sayfasında halk ile paylaşır. Dubai vatandaşlarının doğum, ölüm, nüfus, noter, pasaport gibi işlemlerinde de hizmet sunan kurum, kendi vatandaşlarını ilgilendiren duyuruları da bu sayfada ilan eder.

Dubai için transit vize, Dubai turistik vize ve ziyaret vizesi alacaksanız, vize bölümüyle ilgili gelişmeleri, kurumunun hangi dönemlerde açık olduğunu vb. gelişmeleri Dubai konsolosluk duyuruları ile görebilirsiniz. Konsolosluğa vize başvuru için öncelikle başvuru formunu doldurmanız ve sizden istenen belgeleri iletmeniz gerektiğini unutmayın.

Dubai Konsolosluğu Covid 19 Duyuruları

Dubai Konsolosluğu tarafından yapılan açıklamalar ve duyurular neticesinde vize başvuruları aktif durumdadır. COVİD-19 önlemleri ve normal süreçte vize başvuruları hakkında yapılan güncel duyurular ise şu şekildedir:

BAE (Dubai) vize hizmetleri 25 Haziran 2020'den itibaren devam edecek. BAE'ye (Dubai) 07 Temmuz 2020 veya sonrasında gelen müşteriler vizeleri için başvurabilirler. Vize başvurusu için aşağıdaki belgeleri yanlarında bulundurmaları gerekmektedir:

İndirilebilir form-Sağlık beyanı doldurdu burada

Form-indirilebilir Karantina girişim burada

BAE'de kalış süresince Uluslararası Sağlık Sigortası

Kalkıştan 96 saat önce yapılan PCR test sonuçları

Lütfen başvurularınızı göndermeden önce aksaklıkların yaşanmaması için mutlaka uluslararası seyahat için yerel ülke yönetmeliklerinizi kontrol edin.

Başvuru sahipleri için gerekli belgeler:

Doldurulmuş Vize Başvuru Formu

Dönüş biletinin Emirates veya Fly Dubai rezervasyon kopyası (Not: Emirates veya Fly Dubai dışındaki havayollarından satın alınan biletler kabul edilmeyecektir.)

E-pasaportun net fotokopisi, fotoğraflı tek sayfa

Başvuru sahiplerinin her biri için her iki tarafın kimlik fotokopileri.

Açık renkli arka plana sahip 1 adet vesikalık fotoğraf

Vize ücreti

Önemli Not:

Gönderildikten sonra vize başvuruları için vize ücretleri iade edilmeyecektir

Pasaportun geçerliliği en az 6 ay olmalıdır.

Yalnızca TC vatandaşları ve Türkiye'de oturma izni olan yabancılar vize başvurusunda bulunabilirler.

Emirates veya Fly Dubai tarafından sağlanan vizeleri kullanmak için; Dubai'ye girmek ve Dubai'den çıkmak için Emirates veya Fly Dubai Airline kullanılmalıdır.

Eksik veya eksik belgelerle yapılan başvurular kabul edilmez.

Serbest meslek sahipleri için başvurular; işçi, şoför, çiftçi, operatör, ressam, müteahhit ilgili makamlarca kabul edilmez.

Vize başvurusunun herhangi bir nedenle reddedilmesi durumunda; Başvuru sahibi, vize ücretlerini tekrar ödeyerek yeniden vize başvurusunda bulunabilir.

Siz de diğer güncel duyuru ve bilgiler için konsolosluğun resmi internet sitesini ziyaret ederek daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Dubai Vizesi Gerekli Mi?

Dubai ziyareti yapmak isteyen kişiler için farklı vize durumları geçerli olmaktadır. Dubai vizesi pasaport çeşitlerine göre değişim gösterir. Siyah, gri ve yeşil pasaportu bulunan kişiler için 90 gün boyunca vizesiz ziyaret imkanı bulunur. Bordo pasaporta sahip kişiler için ise vize almak zorunludur.

Dubai vizesi için ziyaret, turistik ve ticari vize çeşitleri bulunur. Temel ayrım ise uzun ve kısa süreli olarak yapılır. Ziyaret sürelerine göre vize alınması gerekir. Korona virüs döneminde ise vize alım süreçleri çok daha sıkı bir şekilde yapılmaktadır. Bu nedenle gereken her belgenin tamamlanması gerekir.

Dubai Vizesi İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Vize başvuruları korona virüs nedeni ile online olarak da yapılabilmektedir. Konsolosluklar da normalleşme ve aşıların başlaması ile çalışmaya devam etmektedir. Dubai vizesi için gereken belgeler ise iki başvuru için de aynı olacaktır. Nüfus cüzdan fotokopisi, en az 6 ay geçerliliğe sahip pasaport, ücretin yatırıldığına dair dekont, sağlık seyahat sigortası ve sağlık raporudur.

Sağlık ile ilgili istekler korona nedeni ile alınmıştır. Temel sebep ise hem turistleri hem de ülke vatandaşlarını korumaktır. Dubai vizesi için gereken belgeler arasında sağlık raporu ve PCR testi son adımlarda da istenmektedir. PCR testinin son 72 saat içerisinde yapılması ve negatif sonuca sahip olması gerekir. Gereken belgelerin tam olması ile 5 iş günü içerisinde onay gelmektedir.

Dubai Vizesi Ücretleri Nasıldır?

Vize ücretleri ziyaret amaçlarına göre farklı miktarlarda olur. Ücretler giriş sürelerine göre 10 – 460 dolar arasında olur. Dubai vizesi ücreti uzatma durumlarında da gerekebilmektedir. Uzatma ücretleri ise 230 dolardır.

Dubai vizesi ücreti içerisinde PCR testi bulunmaz. Bunlar seyahat eden kişiler tarafından ekstra olarak karşılanır. Korona sonrası dönemde ise karantina da uygulanabilmektedir .

Dubai Konsolosluğu Çalışma Saatleri Güncel 2022

Türkiye’de iki adet Dubai temsilciliği bulunmaktadır. Bunlardan birisi Ankara’da bulunan Dubai Ankara Büyükelçiliği’dir. Diğer temsilcilik ise İstanbul’da bulunan Dubai İstanbul Başkonsolosluğu’dur.

Dubai Ankara Büyükelçiliği hafta içi saat 09.00 ile 16.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti ve Birleşik Arap Emirlikleri resmi tatillerinde hizmet vermemektedir. Dubai Ankara Büyükelçiliği’nin yetki alanı içerisine şu şehirler girmektedir. Ankara, Afyonkarahisar, Amasya, Aksaray, Antalya, Ardahan, Ağrı, Burdur, Bartın, Bayburt, Çankırı, Çorum, Eskişehir, Erzurum, Erzincan, Gümüşhane, Giresun, Iğdır, İzmir ve Karabük’tür.

Dubai İstanbul Başkonsolosluğu çalışma saatleri ise hafta içi her gün saat 09-00 ile 16.00 saatleri arasıdır. Dubai İstanbul Başkonsolosluğu da Türkiye Cumhuriyeti ve Birleşik Arap Emirlikleri resmi tatillerinde hizmet vermemektedir. Yetki alanları ise İstanbul ve çevresinde bulunan illerdir.

Dubai temsilciliklerinde konsolosluk işlemleri yapacak olan Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşlarının işlemleri yukarıda belirtilen saatler aralığında yapması gerekmektedir. Ayrıca vize işlemleri yapacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da yukarıdaki zaman aralıklarını dikkate almalıdır. Ayrıca Türkiye resmi tatilleri ve Birleşik Arap Emirlikleri resmi tatillerinde hizmet vermemektedir.

TOP