Dubai İstanbul Başkonsolosluğu 2022

Dubai İstanbul Başkonsolosluğu, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Türkiye’deki temsilcilerinden birisidir. İki ülke arasındaki ekonomik, sosyal, siyasal ve kültürel çalışmaları desteklemek ve yürütmek amacı gütmektedir. Aynı zamanda yeni işbirlikleri ve yatırımlar için çalışmaktadır. Türkiye’de yaşayan vatandaşları için resmi işlemlerde hizmet vermektedir. Türkiye vatandaşları ve Türkiye’de yaşayan diğer ülke vatandaşlarının vize başvurularını değerlendirmektedir. Konsolosluk İstanbul çevresinde bulunan Çanakkale, Edirne Tekirdağ, Bursa gibi illerde ikamet eden vatandaşlara vize hizmeti vermekte iken Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşlarına hangi bölgede ikamet ettiği fark etmeden hizmet vermektedir.

Dubai Başkonsolosluğu Görevleri

 • Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşlarının haklarını korumak
 • Kimlik, pasaport, sürücü belgelerini düzenlemek
 • Noterlik işlemlerini düzenlemek
 • Askerlik işlemlerini düzenlemek
 • Doğum ve ölüm işlemleri
 • Evlilik ve boşanma işlemleri
 • Vize işlemleri

Dubai İstanbul Başkonsolosluğu Hakkında

Dubai vizesi almak isteyenler ile ülkemizdeki Dubai vatandaşlarının çeşitli resmi işlemleri için başvuru yaptıkları kurumlardan biri de Dubai İstanbul Başkonsolosluğu olmaktadır. Dubai İstanbul Başkonsolosluğu ülkemiz ile Dubai arasında siyasi ittifakların geliştirilmesine, kültürel ve ticari ilişkilerin sürdürülmesine ve vatandaşlar için seyahati kolaylaştırmaya olanak tanır. Bu konsolosluğun temel işlevi, vatandaşlar için vize işlemleri yapmak ve göçmenlik süreçleri hakkında bilgi ve rehberlik sağlamak gibi idari görevleri üstlenmektir. Pasaportların değiştirilmesi veya yenilenmesi konularında da hizmet sunarlar. Dubai vatandaşlığı olan bireyler, kuruma müracaat ederek pasaport yenileme, kimlik işlemleri, doğum, evlilik ve ölüm kayıtları, noter uygulamaları gibi konularda hizmet alabilmektedirler. Dubai için transit, ziyaret ya da turist vizesi gereksiniminiz varsa Dubai İstanbul Başkonsolosluğu kurumuna gidip başvurunuzu başlatabilirsiniz. Seyahat tarihinizden en az iki öncesinden vize başvurunuzu tamamlamış olmanız tavsiye edilir. Genel olarak Dubai vizesinin sonuçlanma süresi on ila on beş olabilmektedir. Fakat bazı dönemlerde bu süre artabilir. Bu yüzden erken hareket etmenizde elbette yarar var.

Dubai Başkonsolosluğu Vize İşlemleri

Birleşik Arap Emirlikleri’ni ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşları veya Türkiye’de oturma izni olan vatandaşların vize işlemlerini yürütmektedir. Bunun için ilk önce Dubai Vize Başvuru formu doldurulması gerekmektedir. Bu formda ziyaret amacınız, ziyaretinizde konaklayacağınız yerin bilgileri, kişisel kimlik bilgilerinizi eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmalısınız. Bu form internet üzerinden online bir şekilde doldurulmalıdır. Bu formu İngilizce ya da Arapça olarak doldurabilirsiniz. Ayrıca Birleşik Arap Emirlikleri’nin belirlediği aracılar ile de vize başvurusu yapabilirsiniz. Vize ücreti vize türüne göre farklılık göstermektedir. Yaklaşık 3 iş günü içerisinde başvurularınız sonuçlanır. Ayrıca, en az 6 geçerli pasaport, kimlik fotokopisi, biometrik fotoğraf, hesap dökümleri gibi belgeleri de hazırlamanız gerekir. Vize türüne göre ek belge talep edilmektedir.

Dubai Başkonsolosluğu Adresi ve Çalışma Saatleri

Adres: Konaklar Mahallesi, Meşeli Sokak, No: 11,  4. Levent, Beşiktaş/İstanbul E mail: [email protected] Dubai İstanbul Başkonsolosluğu hafta içi her gün saat 09.00- 16.30 arası hizmet vermektedir. Aynı zamanda Birleşik Arap Emirlikleri resmi tatiller ve Türkiye resmi tatillerinde çalışmamaktadır.

Dubai İstanbul Başkonsolosluğu Randevu

İstanbul ve çevresinde ikamet eden ve İstanbul Başkonsolosluğu’nda işlem yapacak olan Türk vatandaşları, Dubai vatandaşları ya da Türkiye’de yasal olarak ikamet eden diğer ülke vatandaşları işlemlerini Dubai İstanbul Başkonsolosluğu’na yapabilir. Dubai İstanbul Başkonsolosluğu’na işlem yapacak olan kişiler Dubai İstanbul Başkonsolosluğu randevu işlemi yapmasına gerek bulunmamaktadır. Ancak randevu işlemini belirleme yetkisi Dubai İstanbul Başkonsolosluğu’na aittir.

Dubai İstanbul Başkonsolosluğu randevu işlemi olmadan yapılabilecek başvurular aşağıda verilmiştir.

 • Dubai vatandaşlarının noterlik işlemleri
 • Evrak ve sertifika onay işlemi
 • Dubai vatandaşlarının kimlik, pasaport ve ehliyet yenileme işlemleri
 • Dubai vatandaşlarının Dubai vergi işlemleri
 • Dubai vatandaşlarının askerlik işlemleri
 • Dubai vatandaşlarının vatandaşlık işlemleri

Yukarıdaki durumlarda Dubai İstanbul Başkonsolosluğu randevu işlemi gerçekleştirmesine gerek yoktur. Dubai’ye seyahat edecek olan Türk vatandaşları başvuruları online olarak yapılmaktadır. Online olarak yapılacak olan vize başvurularında randevu alınmasına gerek bulunmamaktadır.

Dubai İstanbul Başkonsolosluğu randevu işlemi gerekip gerekmediğini belirleme yetkisi Dubai İstanbul Başkonsolosluğu’na aittir. Başkonsolosluk gerekli gördüğü durumlarda randevu işlemini zorunlu kılabilir. Başvuru işleminizi yapmadan önce Dubai İstanbul Başkonsolosluğu ile iletişime geçebilirsiniz.

Dubai İstanbul Başkonsolosluğu Vize Randevusu

İstanbul ve çevresinde ikamet eden Türk vatandaşları seyahatleri öncesinde vize almalıdır. İstanbul ve çevresinde ikamet eden kişilerin vize başvurularını değerlendirme yetkisi Dubai İstanbul Başkonsolosluğu’na aittir. Vize başvurusu yapacak olan kişiler Dubai İstanbul Başkonsolosluğu vize randevusu alınıp alınmamasını, nasıl alınacağını merak etmektedir. Bu yazıda Dubai İstanbul Başkonsolosluğu vize randevusu hakkında sorular cevaplandırılmıştır.

Diplomatik Pasaport, Hizmet Pasaportu ve Hususi Pasaport sahipleri 90 güne kadar vizenden muaftır. Umuma Mahsus Pasaport sahipleri vize başvurularını online olarak yapabileceğinden dolayı Dubai İstanbul Başkonsolosluğu vize randevusu almasına gerek yoktur.

Dubai vize başvurusu online yapılmaktadır. Bundan dolayı Dubai İstanbul Başkonsolosluğu randevu alınmasına gerek bulunmamaktadır. Ancak bu durum hakkında karar verme yetkisi Dubai İstanbul Başkonsolosluğu’na aittir. Başvuruda bulunacak olan kişiler uzun süreli başvurularını Dubai İstanbul Başkonsolosluğu’na yapmalıdır. Dubai konsolosluğu bu durum için randevu talep edebilir.

Dubai vize başvurusu her ne kadar online olarak yapılsa da Dubai İstanbul Başkonsolosluğu başvuru sahibini mülakata çağırabilir. Dubai İstanbul Başkonsolosluğu bu durum da başvuru sahibinden randevu talep edebilir.

Dubai İstanbul Başkonsolosluğu Başvuru

İstanbul ve çevresinde ikamet eden Dubai Konsolosluğu’nda işlemi olan kişiler başvurularını Dubai İstanbul Başkonsolosluğu’na yapmalıdır. Dubai İstanbul Başkonsolosluğu’na Dubai vatandaşları, Türk vatandaşları ve Türkiye’de yasal olarak ikamet eden diğer ülke vatandaşları başvuru yapabilir. Dubai İstanbul Başkonsolosluğu başvuru yapacak olan Dubai vatandaşları evrak yenileme, pasaport, kimlik ve ehliyet çıkarma, noter işlemleri gibi işlemlerde başvuruda bulunabilir. Başvurular için başvuru sahibinin randevu almasına gerek bulunmamaktadır.

İstanbul ve çevresinde ikamet eden kişiler başvuru için randevu almasına gerek bulunmamaktadır. Bunun nedeni Dubai vize başvurusunun online olarak yapılmasıdır. Dubai vize başvurusunu online olarak yapacak olan kişilerin de bundan dolayı randevu almasına gerek bulunmamaktadır.

İstanbul ve çevresinde bulunan ve Dubai vize başvuru yapması gereken kişiler başvuru için gerekli olan evrakları taratarak sisteme eklemelidir. Evraklar taratılarak sisteme renkli olarak eklenmesi gerekmektedir. Dubai İstanbul Başkonsolosluğu başvuru işlemi için randevu gerekmese de İstanbul Başkonsolosluğu başvuru sahibini yüz yüze görüşmeye çağırabilir.

Kısacası Dubai İstanbul Başkonsolosluğu için randevu gerekmemektedir. Detaylı bilgi için Dubai Konsolosluğu ile iletişime geçebilirsiniz.

Dubai İstanbul Başkonsolosluğu Vize Başvurusu

Dubai’ye seyahat etmek isteyen ve İstanbul çevresinde ikamet eden Türk ve diğer ülke vatandaşlarının seyahatleri öncesinde seyahat amacına uygun vize alması gerekmektedir. Dubai vizesi alacak olan ve İstanbul çevresinde ikamet eden kişiler Dubai İstanbul Başkonsolosluğu vize başvurusu yapması gerekmektedir.

Dubai İstanbul Başkonsolosluğu vize başvurusu online olarak yapılmaktadır. İstanbul ve çevresinde ikamet eden kişiler başvurusunu Birleşik Arap Emirlikleri Göçmen İdaresi’ne yapmalıdır. Göçmen idaresine başvuru yapabilmek için gerekli olan evraklar hazırlanarak sisteme taratılmalıdır. Ancak sadece kısa süreli vize başvuruları online olarak yapılabilir.

İstanbul ve çevresinde ikamet eden ve Dubai uzun süreli vize almak isteyen kişiler başvurularını Dubai İstanbul Başkonsolosluğu vize başvurusu yapmalıdır. Başvurular için gerekli olan evraklar eksiksiz olarak hazırlanmalı ve Dubai İstanbul Başkonsolosluğu’na teslim edilmelidir.

Dubai İstanbul Başkonsolosluğu vize başvurusu yapacak olan kişiler kısa ya da uzun süreli fark etmeden Seyahat Sağlık Sigortası yaptırmalıdır. Ayrıca Dubai İstanbul Başkonsolosluğu’na seyahat masraflarını karşılayabileceğini gösteren evraklar sunulmalıdır. Detaylı bilgi almak isteyen kişiler Dubai İstanbul Başkonsolosluğu ile iletişime geçebilir.

Dubai İstanbul Başkonsolosluğu'na Nasıl Gidilir?

Dubai İstanbul Başkonsolosluğu’nda işlemi olan kişiler Dubai İstanbul Başkonsolosluğu’nun nerede olduğunu merak etmekte ve konsolosluğu nasıl ulaşım sağlayacağını bilmemektedir. Bu yazıda ‘’Dubai İstanbul Başkonsolosluğu’na nasıl gidilir?’’ sorusu cevaplanmıştır.

Dubai İstanbul Başkonsolosluğu Adresi

Konaklar Mahallesi, Meşeli Sokak, No: 11, Posta Kodu: 34330 Beşiktaş/İstanbul

Dubai İstanbul Başkonsolosluğu’nun bulunduğu Konaklar Mahallesi ve Meşeli Sokağa Metro, otobüs, minibüs, taksi ile ulaşım sağlanabilmektedir.

Dubai İstanbul Başkonsolosluğu’nun bulunduğu Konaklar Mahallesi ve Meşeli Sokak yakınlarından geçen otobüs hatları;

Hat Adı Yön
63 Kağıthane
64Ç Emniyettepe
59RS Rumelihisarüstü
E-3 4.Levent Metro
59RK Sarıtepe Kampüsü/ Son Durak Yönü
122H 4.Levent Metro
122V 4.Levent Metro
129L 4.Levent Metro
522N 4.Levent Metro
29Ş Şişli/ Taksim Yönü
EL2 4.Levent/ Maslak (500t-52-El2) Yönü
130ŞT Zeytinburnu Çırpıcı
500L Cevizlibağ
HVİST-15 Beşiktaş Meydan/ Kabataş Yönü
500T Cevizlibağ/ Şirinevler Yönü
41ST Seyrantepe / Merkez 27se-41s-41st Yönü
29B 4.Levent Metro
29GM 4.Levent Metro
41 4.Levent Metro
41A 4.Levent Metro
 • M2 Metro hattı Dubai İstanbul Başkonsolosluğu yakınlarından geçmektedir.
 • B-46 ve SRY-08 minibüs hatları İstanbul Dubai Konsolosluğu yakınından geçmektedir.

 

TOP